Golf podczas XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2015!

Decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki, począwszy od nowego roku, golf znajdzie się po raz pierwszy w programie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich.

Pierwszym etapem na drodze do udziału w rywalizacji młodych golfistów w ogólnopolskich olimpiadach młodzieżowych, w ramach których rozgrywane są najważniejsze imprezy juniorskie w sportach olimpijskich, było zaakceptowanie wniosku PZG o włączeniu golfa do programu „Szkolenie i współzawodnictwo młodzieży uzdolnionej sportowo” przez Ministra Sportu i Turystyki w 2012 roku. Na podstawie tej decyzji, PZG wziął wtedy udział w projekcie pilotażowym, którego zwieńczeniem była organizacja Mistrzostw Polski Juniorów w Toya Golf & CC Wrocław.

Po podsumowaniu działań zrealizowanych w ramach pilotażu pozytywnie oceniono wówczas system organizacyjny golfa młodzieżowego, uznając że spełnia on wymogi formalne i organizacyjne Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, której obowiązki obecnie przejął Zespół Sportu Młodzieżowego Instytut Sportu w Warszawie.

Pomyślnie zakończony proces sprawi, że golf od 2015 roku zostanie włączony do krajowego systemu sportu młodzieżowego, stając się jedną z dyscyplin, w obrębie której kluby sportowe będą mogły ubiegać się o wsparcie samorządów terytorialnych.

Zgodnie ze strukturą systemu punkty zdobywane przez zawodników w różnych dyscyplinach, a od przyszłego roku również w golfie, będą zaliczane na konto poszczególnych samorządów terytorialnych, które w jego ramach prowadzą ze sobą sportową rywalizację. W dalszej perspektywie otworzy to drogę do m.in. powoływania kadr wojewódzkich w golfie, podobnie jak funkcjonuje to w innych dyscyplinach.

W ramach XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski Juniorów w golfie. Uczestnicy tych zawodów będą zdobywać punkty dla swojego województwa w klasyfikacji open – do 18 lat. Punktacja będzie wyglądać następująco:

Tabela punktacji

– Włączenie golfa do Systemu Sportu Młodzieżowego to niewątpliwie jeden z sukcesów Narodowego Programu Rozwoju Juniorów, który PZG realizuje od kilku lat we współpracy z obiektami golfowymi. Budowa spójnej struktury szkolenia dzieci i młodzieży w golfie zgodnej z państwowym systemem sportu to jeden z głównych celów tego projektu – podsumował Bartłomiej Chełmecki, sekretarz generalny PZG.

Począwszy od 1995 roku Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, będąca elementem współzawodnictwa sportowego wynikającym z Systemu Sportu Młodzieżowego w Polsce, gromadzi dzieci i młodzież podczas zawodów w trzech głównych kategoriach: sportach zimowych, letnich i halowych oraz umysłowych.

Fot.www.strzalynafairwayu.pl

 

Narodowy
Program
Rozwoju
Juniorów

Adres:

Polski Związek Golfa

Al. Jerozolimskie 65/79, pok. 3211-12,
00-697 Warszawa

Kontakt:

tel. +48 22 6305560,
fax. +48 22 6305561,
email: biuro@pzgolf.pl

NIP: 118-13-89-478;
Regon: 010345636;
KRS: 0000117289

 

Narodowy Program Rozwoju Juniorów