Juniorzy w Gradi GC – nowa odsłona sekcji szkoleniowej

Od paru lat przy polu golfowym w Brzeźnie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Juniorów odbywają się szkolenia dla dzieci i młodzieży. Od września br. sekcja działa w nowej formie pod okiem trenera PGA z Opolskiego KG – Petera Bronsona.

Prezes klubu Gradi GC Zbigniew Grabowski tłumaczy, że głównym powodem transformacji akademii dla najmłodszych była nieudana próba sformowania drużyny na Klubowe MP Juniorów: „Wtedy to okazało się, że na naszym polu i w klubie jest niewielu juniorów, a część z nich nawet nie jest członkami naszego klubu”.

Na pomysł zbudowania nowego programu szkolenia wpadło kilkoro rodziców młodych, już dobrze grających golfistów. Niemal cała koncepcja stworzenia od podstaw mocnej drużyny juniorskiej jest oparta na zdolnościach i doświadczeniu Petera Bronsona – trenera PRO „wypożyczonego” z Opolskiego Klubu Golfowego.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Opolskiego KG za wyrażenie zgody na współpracę z Peterem. Jest to dowód na to, że mimo rywalizacji i konkurowania ze sobą, golfiści to ludzie pomocni i życzliwi” – mówi Grabowski.

Finansowanie działalności sekcji juniorskiej opiera się w znacznej mierze na zaangażowaniu rodziców, a w dalszej kolejności wsparciu członków klubu oraz właścicieli pola. Część kosztów jest pokrywana dzięki przychodom sponsorskim.

W sekcji, podzielonej na trzy grupy w zależności od stopnia zaawansowania umiejętności golfowych, trenować mogą dzieci i młodzież do 18 roku życia. Zajęcia odbywają się na polu Gradi GC. W ramach ferii zimowych woj. dolnośląskiego (1-14.02.2016) planowany jest również wyjazd szkoleniowy do Hiszpanii.

„Owszem, część z juniorów ma swoich indywidualnych trenerów, których naukę opłacają rodzice. Natomiast Peter stawia większy nacisk na to, aby dzieciaki bawiły się golfem. Stara się za wszelką cenę zbudować dobre relacje oraz jak najlepszy klimat. To bardzo ważne, szczególnie wśród najmłodszych i początkujących, żeby zachęcić ich do tego sportu” – dodaje.

Gradi GC współpracuje również z gminą Prusice, która od kilku lat finansuje projekt pod nazwą „Szkolna Akademia Golfa” dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół. Jak informuje Grabowski, w minionym roku blisko 200 młodych mieszkańców wzięło w nim udział: „Dwoje z nich jest już członkami drużyny. Nie jest to oszałamiający rezultat, ale zarówno gmina jak i klub będą dalej prowadzić wspólne działania popularyzacji golfa. Liczymy, że część młodzieży zdecyduje się (po uzyskaniu zgody rodziców) na szkolenie do funkcji caddy’ego, co da im szansę na finansowanie dalszej kariery golfowej z własnych, zarobionych pieniędzy”.

Prezes klubu Gradi GC zwraca również uwagę, że trudno jest namówić na grę młodzież, która wcześniej nie miała nic wspólnego z golfem: „Chcą grać i grają jedynie dzieci golfistów. Trudno jest zaszczepić pasję do golfa u najmłodszych, których rodzice nie uprawiają tej dyscypliny. W naszym klubie staramy się z tego zrobić atut. Najpierw namawiamy naszych klubowiczów, aby przyprowadzili swoje pociechy na zajęcia, a następnie zachęcamy koleżanki i kolegów tych młodych. Może takimi „podstępnymi” krokami zwiększymy liczbę nie tylko juniorów”.

„Wkrótce się przekonamy czy to dobry pomysł. Nie będziemy oczywiście rezygnować z innych, tych bardziej tradycyjnych metod promocji golfa. Tymczasem mam nadzieję, że w przyszłym sezonie juniorzy z Gradi GC stworzą mocną drużynę i zrobią trochę zamieszania w walce o klubowe mistrzostwa juniorów” – podsumował Zbigniew Grabowski.

Fot. Gradi GC

Narodowy
Program
Rozwoju
Juniorów

Adres:

Polski Związek Golfa

Al. Jerozolimskie 65/79, pok. 3211-12,
00-697 Warszawa

Kontakt:

tel. +48 22 6305560,
fax. +48 22 6305561,
email: biuro@pzgolf.pl

NIP: 118-13-89-478;
Regon: 010345636;
KRS: 0000117289

 

Narodowy Program Rozwoju Juniorów