Polscy juniorzy po występie na Junior Open

W niedzielę zakończyła się 145. edycja brytyjskiego The Open, której kilka dni wcześniej towarzyszył turniej dla zawodników poniżej 16 roku życia: Junior Open Championship. Polskę reprezentowali Alejandro Pedryc oraz Aleksandra Wiatr.

W organizowanych od 2000 r. przez R&A zawodach na szkockim polu Kilmarnock (par 73) rywalizowało 143 uczestników z krajów całego świata. Przed młodymi adeptami golfa postawiono wyzwanie dwóch dni gry w stroke play, po których następował CUT i do rundy finałowej kwalifikowało się 80 najlepszych.

Duncan Weir, Dyrektor Wykonawczy R&A „Working for Golf” zwrócił uwagę, że z każdym rokiem osiąga co raz wyższy poziom: „To był rewelacyjny tydzień. Gościliśmy 143 reprezentantów z 80 krajów – był to rekordowy wynik. Poziom młodych golfistów wzrasta z każdą kolejną edycją tych zawodów. Porównując Junior Open, które odbyło się tutaj w Kilmarnock w 2004 r., teraz jest to zdecydowanie większy, lepszy i silniejszy turniej. W moim odczuciu był to najlepszy Junior Open w historii”.

Reprezentujący na co dzień barwy Sobienie Królewskie G&CC Alejandro Pedryc zajął finalnie dzielone 42. miejsce z rezultatem 241 uderzeń, a wśród Europejczyków uzyskał 17-sty wynik.

„Byłem bardzo podekscytowany, zarówno możliwością startu w tak prestiżowym międzynarodowym turnieju, jak i wizytą na The Open. Występ może nie był najlepszy, ale też nie był bardzo zły. Było kilka źle podjętych decyzji, których mogłem uniknąć i zrobić kilka uderzeń mniej. Jeżeli chodzi o organizacje turnieju to była znakomita. Wszystko było przygotowane perfekcyjnie. Nabrałem dużo doświadczenia i zdecydowanie będę czuł się wygodniej grając następnym razem na polu typu links” – podsumował Pedryc.

Zwycięzcą zawodów został 16-letni Portugalczyk Pedro Lencart Silva, z wynikiem 214 uderzeń. Wyprzedził on Valerię Pacheco z Puerto Rico (219) i Chińczyka Yifana Ji (220).

Dla Aleksandry Wiatr było to nie mniejsze przeżycie. Mimo nienajlepszego wyniku (197 po dwóch dniach strokplay) i nie przejściu CUT’a, zawodniczka Tyskiego KG była pod wrażeniem miejsca i atmosfery: „To był mój pierwszy turniej międzynarodowy grany w formacie stroke play (wcześniej grałam tylko match play’e). Warunki były bardzo ciężkie: mocny wiatr i deszcz. Zdobyłam sporo doświadczenia i teraz czas na wyciągnięcie wniosków. Liczę na lepsze rezultaty na Young Masters”.

Wyjazd i występ na Junior Open Championship to także możliwość oglądania i kibicowania na żywo zawodnikom podczas The Open.

„Możliwość oglądania najlepszych zawodowców to niezapomniane przeżycie. W pierwszy dzień była piękna pogoda, więc mogłam iść całą dziewiątkę za Rorym i Bubą Watsonem, którym kibicowałam. The Open zrobiło na mnie duże wrażenie” – powiedziała Ola Wiatr.

Jak dodaje Weir obecność juniorów na The Open to tylko jeden z elementów, które wpływają na rozwój ich gry: „Po pierwsze jest to szansa na rywalizację w środowisku innych międzynarodowych graczy oraz obserwacja ulubionych i najlepszy profesjonalnych zawodników. Drugą ważna rzeczą jaką daje ten turniej to umożliwienie bezpośredniego kontaktu z organizacjami golfowymi – wzmacnia to przede wszystkim więź między mniejszymi golfowymi federacjami a R&A. Junior Open jest połączeniem udanych mistrzostw i kluczowego pierwiastka rozwoju golfa”.

Wyniki Junior Open 2016 TUTAJ.

Narodowy
Program
Rozwoju
Juniorów

Adres:

Polski Związek Golfa

Al. Jerozolimskie 65/79, pok. 3211-12,
00-697 Warszawa

Kontakt:

tel. +48 22 6305560,
fax. +48 22 6305561,
email: biuro@pzgolf.pl

NIP: 118-13-89-478;
Regon: 010345636;
KRS: 0000117289

 

Narodowy Program Rozwoju Juniorów